Blog

Posílení imunity

Máme tu podzim a brzy také zimu a to jsou pro mnohé z nás měsíce zvýšených výskytů nachlazení, viróz, chřipek, zánětů dýchacích cest apod. Ještě teď co nás straší Covid .Jak tedy posílit naši imunitu? Imunitní systém si představujeme příliš zjednodušeně a naivně očekáváme okamžité výsledky od zvýšeného přísunu vitaminů nebo probiotik. Nestačí však pouze spolykat pilulky a ihned očekávat posílenou imunitu. Mnohem důležitější je životní styl.

Je to individuální, každému vyhovuje něco jiného. Máme různá zaměstnání, koníčky, potřeby. Zkuste pro sebe něco udělat a uvidíte, že tělo vám to vrátí.

Pravidelná a pestrá strava

Stejně jako pohyb, je velmi důležité správné a pravidelné stravování. Není nic horšího, než začít den bez vydatné snídaně, do práce či školy jít bez pořádné svačiny, vynechat oběd a večer se přejíst k prasknutí. S tímto přístupen nejen že přiberete velmi brzo na váze, ale vaše tělo a organizmus trpí. A s ním také imunitní systém. Chcete-li udělat něco pro svou štíhlou linii a imunitní systém, začněte jíst bez stresu, v pravidelných intervalech, menší porce a nezapomeňte na druhou večeři. Hladovět na noc, je to nejhorší, co lze tělu v oblasti stravování provést. Nezapomeňte také na kvalitní a čerstvé suroviny, ze kterých by vaše jídla měl být připravena. Pravidelné stravování ve fastfoodech vám rozhodně lépe neudělá.

Pitný režim

Pití „obyčejné” vody příznivě napomáhá detoxikaci organizmu. Není proto radno zapomínat na pitný režim. Pokud do pitného režimu zařadíte zelený BIO čaj nebo bylinné čaje, rozhodně uděláte dobře. Optimální množství vypitých tekutin za den se pohybuje u dospělého člověka mezi 2 – 3 litry.

Dostatek spánku

Kvalitní a vydatný spánek je klíčem ke zdraví. Pokud tělu nedáte dostatečný prostor k odpočinku a regeneraci, rozhodně nepočítejte s tím, že bude fungovat a sloužit tak, jak má. Nedostatkem spánku tělo výrazně oslabujete a imunitní systém dostává „na frak”. Snadno pak podlehnete nachlazení, rýmě nebo jiným onemocněním. 8 hodin spánku je ideální doba.

Dostatek pohybu

Chodíte na procházky? Pokud ne, tak to rychle napravte. Aktivní pohyb na čerstvém vzduchu je k nezaplacení. Nejen že si pročistíte hlavu a příjemně odpočinete, ale také pomůžete imunitnímu systému. Pobyt venku, i v nepříznivém počasí, pomáhá tělu vyrovnávat se s nejrůznějšími viry, bakteriemi a škodlivými látkami. Tělo se tak přirozeně stává odolnější.

Relax a smích

Ano, i tato rada je myšlena vážně. Podle vědeckých výzkumů dochází při smíchu k vyplavování endorfinů (hormony štěstí) z mozku, které pozitivně působí nejen na psychický stav člověka, ale také na jeho fyzický stav a organizmus. Je-li člověk po psychické stránce tzv. „v pohodě”, bývá na tom lépe i jeho fyzický stav. Nehledě na to, že mnohá onemocnění bývají způsobena právě špatným psychickým stavem a vyčerpáním. Relaxace je proto vhodným způsobem, jak psychiku navrátit do vyrovnaného stavu.

Věřím, že si najdete svoji cestičku ke zlepšení vaší imunity.

Vaše Renča

Lidé, zvolněte!

Dnešní doba je velmi uspěchaná, hektická a životní tempo je někdy až zběsilé, nepřijde vám? Neustále se za něčím ženeme, někam pospícháme a máme nutkání pracovní část dne víc a víc prodlužovat. Často potom nemáme čas ani na své nejbližší, natož na sebe.

Přemýšleli jste si někdy nad tím, proč to tak je? A pokud ano, našli jste nějaký opravdu opodstatněný důvod? Děláte někdy věci jenom tak, protože vás baví a přináší vám radost? Nebo je před vším, do čeho se pouštíte slovo „musím“ či „měl/a bych“, protože…?

Svět je dnes zaměřen na výkon, dosahování výsledků, porovnávání se s ostatními. Každý má snahu se ukázat v tom nejlepším světle. Začíná to už v ranném věku. Maminky soutěží a chtějí, aby právě to jejich dítě bylo to nejlepší, největší, nejrychlejší. I pokud to nedávají viditelně najevo, děti to vycítí a tento tlak si nesou dál, hluboko v sobě ho pak cítí celý život. Dorůstá tak generace, která si nechodí zacvičit nebo zaběhat jen tak, ale mají tendenci se neustále s někým srovnávat a tlačit tak své výkony daleko za limity. Nemluvě samozřejmě o sociálních sítích, které dávají lidem představu dokonalé postavy a bezproblémového života.

Cílem tedy není se odreagovat, což by bylo žádoucí. Cílem je být lepší než ten druhý, úplně v čemkoliv.

Tento fenomén pronikl do všech oblastí. Ženeme se neustále vpřed, na úkor rozumu, citů, psychického i fyzického zdraví, na úkor rodiny.

Zamysleme se nad sebou. Zavřete oči, zkuste se oprostit od vnějšího světa a položte sami sobě těchto pár otázek. Odpovězte na ně upřímně, buďte upřímní sami k sobě.

 • Jíte to, co milujete?
 • Hýbete se, proto, že vás to baví?
 • Pracujete v práci, která vás většinu času naplňuje?
 • Scházíte se s lidmi, které máte opravdu rádi?

Přetrénované a vystresované tělo, kterému nedáme šanci na regeneraci, končí se zdravotními problémy bohužel už v mladém věku. Přehnaný sport v kombinaci s nízkým kalorickým příjmem a stresem může tak ve výsledku spíše ublížit a na oko „super zdravý životní styl“ se rázem stane noční můrou.

Existuje samozřejmě i opačný případ. Lidé, jejichž den začne jízdou do zaměstnání, jak jinak než v automobilu. Cestou v koloně už začne stres, dále se usadí na židli. Na jídlo přes den nemají čas, večer dorazí domů a doženou denní kalorický deficit. Večer pak tráví buď u televize, kterou berou jako odpočinek, nebo do noci pracují při šálcích kávy či redbullu. Žádný pohyb, relaxace, odreagování se od všedního dne.

Lidé zamysleme se a přestaňme se zanedbávat a ničit. Ona kouzelná pilulka, kterou lékař předepíše a po které se všechno spraví…zapomeňte na ni, neexistuje. Každý člověk musí začít u sebe a to tím, že začne poznávat své tělo, začne se zaměřovat na to, jak se cítí a co mu dělá dobře.

Takové jako od zítřka přestanu kouřit, začnu chodit pěšky, udělám si na sebe čas a půjdu na procházku. Ne. Zítřek neexistuje.

Je pouze dnešek.

Dejte se na cestu změny, která vás ale bude bavit. Bude vás bavit, protože vám bude dělat dobře, bude vás dělat šťastnějším. Nikdo neříká, že je to jednoduché, že je to rychlé. Tělo a mysl jsou jedny z nejsložitějších mechanismů vůbec a pochopit je, dá zabrat. Ale je to vaše tělo a vaše mysl. Naučte se jim naslouchat, respektovat je. Zaměřte se sami na sebe a poznejte se. Stejně jako jdete s přáteli na skleničku a nasloucháte jim a jejich problémům, snažíte se jim pomoci, buďte stejně tak svým vlastním přítelem. Sdělte sami sobě své problémy, čelte jim, naslouchejte a snažte se je vyřešit.

Najděte si chvíli a sledujte:

 • Jak se vám ve vašem těle žije?
 • Dělá mu to, co mu dáváte, dobře?
 • Jak moc se o sebe staráte a zajímáte?
 • Jak se k sobě chováte?

Uvědomte si, že tělo je naše schránka a karma je neúprosná. Budoucnost nám vrátí naši přítomnost. Tělo nefunguje na dluh a sklenice vína či šálek kávy od problémů nezachraňují…

Vaše Renča

Citron k posteli? ANO!

Využití citronu v potravinářství i v kosmetice je opravdu značné a velmi populární. Je to zdroj mnoha vitamínů důležitých pro naše tělo. Co ho ale využít i jinak?

Zkusme si ho nakrájet na plátky a umístit blízko postele! Proč?

 • Zmizí napětí, pocit únavy a úzkosti, protože aroma citronu uklidňuje nervový systém
 • Zlepší soustředění, budete mít výbornou náladu už od rána, aroma citronu totiž stimuluje produkci hormonu štěstí
 • Jeho aroma odpudí všechen hmyz
 • Díky uklidňujícím účinkům je vhodný i pro osoby trpící hypertenzí (vysoký krevní tlak)
 • Vydezinfikujete místnost, odstraní ze vzduchu bakterie

Není nic snazšího, než to vyzkoušet!

Přeji voňavé a klidné probuzení 🙂

Vaše Renča

Nedostatek železa v těle: Co všechno nám může způsobit a jak ho poznáme?

Železo je pro naše tělo velmi důležitou látkou. Největší část je obsažena v hemoglobinu (červeném krevním barvivu), kde se podílí na přenosu kyslíku z plic do dalších tkání. Okysličování těla je naprosto klíčové, nebylo by bez něj možné provést ani sebemenší fyzickou aktivitu. Nedostatek železa v krvi se neprojeví hned nemožností pohybu, první projevy jsou nepatrné a mnozí by si je právě s nedostatkem železa nemuseli spojit.

Za čím vším by málo železa mohlo stát?

 • svalové slabosti a únava
 • bolesti hlavy a neschopnost se soustředit
 • nedokonalosti pleti a kůže
 • horší kvalita vlasů a nehtů
 • poruchy termoregulace
 • dušnost a srdeční arytmie
 • bledost
 • častější infekce
 • bolavé ústní koutky

Jak s nedostatkem železa bojovat?

Nejlepší je železo přijímat přírodní cestou. Pomůže vám konzumace masa a vnitřností, dále fazole, čočka, meruňky, oříšky, brokolice a špenát jsou také dobrými zdroji železa. K tomu, aby ho naše tělo ze stravy přijalo co nejvíce napomáhá vitamin C.

Další nejlepší alternativou k získání železa přírodní cestou je tkáňová sůl FERRUM PHOSPORICUM (více info zde).

Čemu se vyvarovat?

Stejně jako existují potraviny, které našemu tělu železo dodávají, jsou i takové, které jeho přítomnost v organismu snižují. Pokud cítíte, že vaše tělo trpí nedostatkem železa, rozhodně se vyvarujte nadměrné konzumaci vlákniny, šťavelanů, čaje a kávy.

Vaše Renča

Obyčejná voda? NE! Malý zázrak.

S vysokými teplotami, které v posledních dnech panují, není o přítomnosti léta už ani pochyb. Všechny letní radovánky už na nás čekají. Abychom si je ale pořádně užili, musíme se hlavně cítit dobře. Nejjednodušším způsobem, jak své tělo udržet plně funkční i v parných vedrech, je správný pitný režim!

Pokud své tělo dostatečně nehydratujete, v těle se hromadí toxiny, které způsobují únavu, ospalost a bolest hlavy. Dále může nedostatečný pitný režim způsobovat i větší chuť k jídlu nebo pocit těžkého žaludku.

Pokud byste chtěli spolu se správným pitným režimem svému tělu ještě ulehčit a podpořit hydrataci, pomůže vám tkáňová sůl NATRIUM MURIATICUM (více info zde).

S čím vším nám může voda pomoci?

Kyslík pro naši krev

Dostatečný pitný režim pomáhá okysličovat krev. Okysličená krev pak zajišťuje lepší chod všech našich funkcí a snáze mění tuky na energii.

Hydratace

Zvláště během horkých dní, kdy nás než voda láká především dobře vychlazená limonáda nebo pivo, je třeba myslet na to, že sladké limonády, alkohol nebo káva tělo naopak odvodňují. Proto když si dáte nějaký z výše zmíněných nápojů, je třeba nezapomínat ani na vodu. Je důležité nepít jen v případě, že máte žízeň, protože ta je už první známkou dehydratace. Myslete na to, že naše tělo je z 60% tvořeno vodou, která je potřeba k mnoha fyziologickým procesům. I v následku těchto procesů se voda z organismu vylučuje, ať už plícemi, kůží, močí nebo stolicí.

Pročištění

Voda na sebe váže nečistoty. Proto s dostatečným pitným režimem tělo „propláchnete“ a zbavíte toxinů, které se spolu s vodou z těla vyplaví. Pravidelným a dostatečný příjmem tekutin tak předcházíte rozvoji nejrůznějších civilizačních chorob.

Živiny a trávení

I když se stoupajícími teplotami většinou klesá chuť k jídlu, správné živiny naše tělo potřebuje pořád. To, aby byly po celém těle rozvedeny všechny bílkoviny, sacharidy, tuky i vitaminy které sníme, zajistí právě voda.
Navíc voda pomáhá rozpustit jídlem přijaté látky a ovlivní tak metabolismus, kterému se následně snadněji tráví.

Imunita

I obyčejná voda dává našemu tělu řadu minerálních látek, přináší mu stopové prvky a hlavně funguje jako kapalina, která zabraňuje přehřátí organismu. I když by se mohlo zdát, že v těchto teplých dnech není třeba o imunitu tolik pečovat, opak je pravdou. Většina imunitního systému se nachází v trávicí soustavě, která musí být pravidelně čištěna od odpadních látek, což zajistí opět voda. Chrání nás tedy před vznikem nejrůznějších zánětů a infekcí.

Je hlad převlečená žízeň?

Pokud máte pocit hladu znamená to, že tělu něco chybí a o něco si říká. Problém je většinou v tom, že my nedokážeme rozpoznat co. Častokrát by stačilo se napít. Výhodou může být i to, že voda na sebe navazuje i tuk, který poté lépe odchází z těla ven.

Vaše Renča

Pampeliška

Máme tu květen, počasí se nám trochu pokazilo, nebo jinak řečeno, vrátilo se nám jarní počasí, nicméně velmi příjemné jarní slunné dny nás určitě vyženou někam na procházku. Naše louky zdobí nápadně žluté květy pampelišky (smetánky lékařské). Takový malý zázrak.

Pampeliška je velmi prospěšná pro naše zdraví.

Kořen sbíráme před rozkvětem a na konci srpna a září

– užívá se ve formě odvaru, může se také usušit a rozemlít

– pomáhá při poruchách žlučníku, pálení žáhy, léčbě žloutenky, močových cest a ledvinových kamenech, snižuje krevní tlak

Listy sbíráme květen až září

– užíváme podobně jako hlávkový salát, nebo na chléb s máslem

– povzbuzují metabolismus a tím pomáhají snížit nadváhu

– jsou bohaté na vitamín C, A, D, B a betakaroten, dále jsou zdrojem křemíku, draslíku, a vápníku a mají 2x větší obsah železa než špenát.

Stvoly natrháme i s květy, omyjeme je a pak květy odstraníme a sníme denně 5-6 stvolů za syrova. Srovnáme tím žlučník a nížíme cukr v krvi.

Květy sbíráme duben až červen

– vyrábíme pampeliškový med.

Ale pozor, těhulky by s takovou kůrou měly počkat, těhotným ženám se užívání pampelišky ve větší míře nedoporučuje. Ve zvýšených dávkách pomáhá vyvolat menstruaci.

Vaše Renča

Hořčík v našem těle


Nedostatek hořčíku v organismu (hypomagnezémie) může způsobit poruchy metabolismu sodíku, draslíku, vápníku a fosfátů. Hlavní příznaky nedostatku hořčíku bývají bolesti hlavy, slabost, migréna, zhoršená koncentrace, nervozita, strach, deprese, bolest za hrudní kostí, tachykardie nebo poruchy srdečního rytmu.

Nadbytek hořčíku v organismu (hypermagnezémie) je obvykle způsoben chronickým selháním ledvin, neléčeným diabetem nebo dlouhodobým užíváním laxativ. Předávkování hořčíkem může být občas způsobeno nepřiměřeným užíváním potravinových doplňků s vysokým obsahem magnesia. Hlavními příznaky předávkování jsou zejména nízký krevní tlak, paralýza dechu nebo poruchy střevní peristaltiky.

Nejlepší zdroje hořčíku:

Pro milovníky čokolády je to dobrá zpráva – jedním z nejlepších zdrojů hořčíku je kakao, dále také celozrnné výrobky, banány, brambory, pomeranče nebo špenát. Na druhé straně existuje mnoho potravin, které využití hořčíku ze stravy ztěžují – např. bílé pečivo, uzeniny, alkohol.

Vysoký obsah hořčíku podle druhu potravin:

Nejideálnější je přijímat hořčík v přirozené podobě. U mnoha potravinových zdrojů hořčíku platí, že pokud potraviny obsahují vlákninu, je v nich přítomný i tento minerál. Za skvělé zdroje hořčíku jsou považovány tyto druhy potravin:

 • ovoce – datle, banán, sušené meruňky
 • zelenina a luštěniny – špenát, artyčok (tepelně upravený a bez soli), vařená čočka, hrách
 • maso a ryby – candát, tuňák, vařená kuřecí prsa
 • ořechy – mandle, piniová semínka, kešu
 • nápoje – mrkvová, grapefruitová nebo pomerančová šťáva, minerální voda Magnesia

Proč nepřijímáme dostatek hořčíku z jídla?

Změna stravovacích návyků v posledních 100 letech, změny klimatu – včetně faktoru kyselých dešťů s vyšším vyplavováním hořčíku z půdy, významné zvýšení intenzity zemědělské produkce jsou alespoň některé z příčin, které můžou za to, že se snížilo množství přijímaného hořčíku potravou. Složení stravy v mnoha případech navíc omezuje vstřebávání hořčíku ve střevě. 

Faktory snižující vstřebávání hořčíku ze střeva

 • potraviny s vysokým obsahem vápníku, fosfátu a zinku (tavené sýry, průmyslově vyrobené potraviny, sladkosti…)
 • Nedostatek vitamínů B1, B2, B6
 • Vysoký příjem tuků a sacharidů

Není jednoduché zjistit, že v organismu magnesium chybí. V počátečních fázích se jeho nedostatek projevuje hlavně nechutenstvím, únavou, slabostí, bolestmi hlavy nebo podrážděností. Pokud s deficitem tohoto minerálu bojuje člověk déle, vyskytují se svalové křeče, brnění končetin nebo poruchy srdečního rytmu.

Zamezte těmto nepříjemným příznakům a myslete na to, že hořčík je pro naše tělo nezbytný. Zkusme trochu změnit naše stravovací návyky a uvidíte, že to půjde a brzy budeme mít hořčíku dostatek a kdyby ne:

další alternativou k získání hořčíku čistě přírodní cestou je tkáňová sůl Magnesia Phosporica.

Vaše Renča

Tkáňové neboli biochemické soli

Jejich historie začíná v 19. století v Německu. Definoval je Dr. W. H. Schüssler (lékař a homeopat). Tkáňové (Schüsslerovi) soli jsou esenciální minerální látky pro tkáně. Nacházejí se ve všech buňkách našeho těla a pokud začne být jejich poměr v nerovnováze, projeví se to zdravotními problémy. Nedostatek minerálů může být způsoben stresem, diuretiky (léky s močopudnými účinky), či dlouhodobým užíváním chlorely. Na vině může být také špatná strava (např. překyselení organismu nebo různé diety). Dnešní zemědělci navíc nešetří s různorodou chemií, aby se vůbec něco urodilo. Je toho spousta.

Velkou výhodou tkáňových solí je, že jsou přirozenou součástí lidského těla. Nejsou to tedy léky v pravém slova smyslu. Jedná se o účinné minerální látky a nedá se jimi například předávkovat. Vyrábí se ručně triturací (rozmělněním a rozředěním nerozpustné substance v misce s polyoly, která se následně používá pro další ředění). Tyto látky se nachází v přírodě jako minerály, nerozpustné sloučeniny a my je nějak potřebujeme dostat do našich buněk v těle. Bylo zjištěno, že nejlepší potence, aby se buňka otevřela je D3-D12. Slovenská firma Biomineral je vyrábí ručně a s láskou.

Máme 12 základních solí a 7 doplňkových

Tkáňové soli lze rozkousat, cucat, kojencům se rozpustí v tekutině. Naši mazlíčci je rádi rozkoušou. Obvyklá dávka při chronických stavech je 2-3x denně 1 tableta. Pro rychlejší nástup můžeme užívat cca 5-6 tablet denně. V případě akutních stavů lze užívat i 1 tabletu po 20 minutách.

Kolik stojí? Jedno balení obsahuje 180 tablet a cena je 340 Kč.

Opravdu stručný přehled jen pro vaši představu:

KALI PHOS – mozek, nervy, energie a její obnova, únava a vyčerpání psychické i fyzické, vhodné pro studenty ve zkouškovém období, ženy na mateřské dovolené

NATH SULPH – játra, lymfatický systém, střeva, detoxikace

KALI MUR – sliznice, srážlivost krve, kožní výrůstky, reguluje tvorbu elastinu, kolagenu a fibrinu

CALC FLUOR – elasticita, zubní sklovina, pružnost a pohyblivost kloubů, šlach, kůže a cév

MAG PHOS – relaxace svalů a nervů, nespavost, neuróza, pomáhá při křečích hladké svaloviny, při menstruačních bolestech, výborné tonikum srdce, při akutní spastické bolesti lze rozpustit naráz 5-10 tablet v horké vodě a popíjet po doušcích.

KALI SULPH – kůže, okysličení buněk, detoxikace, seborea, ekzémy s tvorbou šupin, dlouhodobé akné, podporuje metabolismus tuků ve střevě a játrech.

NAT PHOS – překyselení organismu, rovnováha pH, upravuje trávení, zvýšená kyselost žaludku, pálení žáhy, chronicky při zvětšených uzlinách, léčba a prevence dny a artrózy, pomáhá při hubnutí.

CALC SULPH – integrita pojivové tkáně, detoxikace, systémový čistič těla, dlouhodobé hnisavé stavy

SILICEA – pevnost, čištění tkání, poskytuje tkáním pevnost a pružnost, nedostatek způsobuje křehkost kapilár, tvorbu modřin, ztrátu pružnosti plotének a kloubních chrupavek, lomivost vlasů a nehtů, napomáhá vypuzení cizího tělesa a zarůstání nehtů

CALC PHOS – metabolismus bílkovin, kostí, rekonvalescence, podporuje hojení zlomenin, léčí osteoporózu, rachitidu, růstové bolesti, hyperaktivitu dětí

NAT MUR – hydratace, voda, vysoký krevní tlak, vysychání kloubů, glaukom, suché oči, ztráta čichu a chuti

FERR PHOS – podporuje imunitu, pomáhá při zánětu, teplotě, při počínající infekci (tableta po 15-20 min.), anémie, chronické únavě a nízkém tlaku

BIOKOMPLEX – vyvážená kombinace všech 12 složek, doporučuje se u komplexního vyčerpání, u starších lidí, nebo u lidí s vícečetnými zdravotními problémy, neužívat v případě implantátů

BIOKOMPLEX SF – stejná kombinace bez obsahu křemíku(silicea), lze užívat u osob s implantáty

Doplňkové soli: Iodum, Cuprum, Zincum, Selenium, Manganum, Chromum, Antioxidant

Tak co, vidíte se v nějaké soli? Pokud ano, ráda vám poradím.

Vaše Renča

Jarní únava

Také Vás přepadla jarní únava a říkáte si, jak je to možné? Venku krásné sluníčko, tráva se zelená, keříky už pučí, všude všechno voní a my místo abychom byli nabití a těšili se z jara, tak jsme unavení, bolí nás hlava z čehož jsme podráždění a cítíme se sklesle. Vlastně se cítíme nemocně, ale nemoc to není, buďte klidní. Je to jen vyčerpaný organismus jak po fyzické, tak i psychické stránce. V zimním období máme obecně málo světla, tepla a vitamínů. Pokud se navíc držíme hesla „medvěd na zimu také nehubne“ a dopřáváme si tučné pokrmy, pak je ta únava malinko větší. Náš imunitní systém, chudák, v zimě pracoval na plné obrátky, aby nás chránil proti nejrůznějším nemocem a teplotním šokům při přechodech z vytopených prostor do chladných ulic. Ve finále nám k tomu přihodí letní čas a je tu jarní únava v celé své parádě.

Nezoufejte, mám to stejně. Co dělám, abych únavu co nejrychleji překonala a byla znovu plná energie?

Začnu s odlehčenou stravou plnou vitamínů, minerálů a bílkovin. Strava by měla být lehká a pestrá s dostatkem ovoce a zeleniny. Přidám jarní bylinky jako řeřichu, mladé pampeliškové listy, kopřivu apod. Dojdu si na trh pro česnek medvědí, který jedli medvědi, když se probrali ze zimního spánku, aby nabrali sil. Zakoupím Koenzym Q10, který užívám přibližně týden. Potom pozvolna začnu s delšími procházkami, které ač nás unaví, tak nás posílí. Začnu bojovat a jarní únava bude brzy ta tam. Začněte se mnou a uvidíte! Vhodným doplňkem pro podporu organismu mohou být také tkáňové soli. Osobně volím kombinaci na únavu: Kali Phosphoricum + Natrum  Muriaticum + Ferrum Phosporicum. Na uvolnění nervového napětí lze užívat Magnesium Phosporicum a na odkyselení organismu po zimě pak Natrium Phosporicum. Všechny můžete objednat u mě jak e-mailem, tak telefonicky.

Příště se můžete těšit na článek, ve kterém vám představím další využití tkáňových solí.

Vaše Renča